|
www.przyszloscwprzeszlosci.info forum dotyczace przyszlosci i przeszłosci
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Barbarax
Moderator
Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 20:36, 08 Lip 2010 Temat postu: Drogeria natury |
|
|
Powrót do natury
Danuta Brylska
Kosmetyki pielęgnują i odżywiają naszą skórę. Im więcej w nich składników naturalnych, tym mniejsze ryzyko podrażnień i uczuleń, które stają się powszechnym problemem naszych czasów. Sięgamy więc coraz chętniej po kremy, balsamy i odżywki zawierające olejki, wyciągi, woski roślinne oraz substancje destylacji ich liści, kwiatów, owoców. Przeżywają one swój rene-sans, gdyż współczesny człowiek powraca do natury.
Królowa kwiatów
Ozdobą ogrodów i parków jest róża, której właściwości lecznicze oraz upiększające wykorzystywano od niepamiętnych czasów. Olejek różany otrzymywany z jej płatków uchodził już w epoce Hipokratesa za eliksir młodości. Potwierdziły to współczesne badania. Niestety, jest on drogi. Na wyprodukowanie litra specyfiku potrzeba aż pięć tysięcy kilogramów pachnących płatków (najlepiej róży damasceńskiej, hodowanej w Egipcie, Bułgarii, Turcji, na południu Francji i Rosji). Olejek różany wspaniale natłuszcza suchą skórę, jednocześnie ją nawilżając. Zawarte w kwiatowych płatkach kwasy AHA i witamina C wzmacniają naczynka krwionośne, chroniąc je przed pękaniem. Obecność flawonoidów, silnych przeciwutleniaczy, opóźnia procesy starzenia, odżywia oraz rozjaśnia skórę, zabezpieczając ją przed zanieczyszczeniami powietrza i promieniowa-niem ultrafioletowym. Mają one też właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Olejek (najmniej alergiczny ze wszystkich substancji roślinnych) koi cerę wrażliwą, przywraca blask szarej i zmęczonej. Dodany do kosmetyków dla cery dojrzałej, znakomicie ją odmładza, redukując zmarszczki, dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E, która nawilża i poprawia napięcie skóry.
Prosto z łąki
Na łąkach Europy, Ameryki Północnej i Australii rośnie rumianek. Z jego delikatnych, białych kwiatków wytwarza się olejek rumiankowy. Głównymi składnikami olejku są azulany o błękitnej barwie i działaniu przeciwzapalnym, oraz bisabolol, naturalny antyseptyk. To on likwiduje podrażnienia skóry, działa na nie kojąco i orzeźwiająco. Kwiaty rumianku zawierają też znaczne ilości kumaryn, absorbujących promienie ultrafioletowe, oraz żółto-pomarańczowych barwników z grupy karotenoidów, czyli prowitaminy A. Uznana przez dermatologów za architekta skóry, jest jednym z najcenniejszych składników, chroniącym ją przed szkodliwym działaniem środowiska. Zmniejsza przebarwienia, poprawia koloryt, sprężystość i elastyczność. Jej niedobór powoduje świąd ciała i podatność na alergię kontaktową. Dlatego wyciągi z rumianku mają zastosowanie w kosmetykach dla różnych rodzajów skóry. Zimą, gdy wilgotność w mieszkaniach ogrzewanych kaloryferami spa-da poniżej 40%, przeciwdziałają nadmiernemu wysuszeniu oraz rogowaceniu naskórka, przywracając skórze elastyczność.
Świetlik likwiduje obrzęk powiek, zaczerwienienia białek i przywraca oczom blask. Jest on składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Kremy ze świetlikowymi wyciągami nawilżają ją, ujędrniają, usprawniają przepływ limfy zmniejszając sińce i worki pod oczami. Zawarte w ziółku (surowcem są szczytowe części pędów wraz z liśćmi i kwiatami) glikozydy działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo, a garbniki – lekko ściągająco. Może dlatego już w starych XVI-wiecznych herbarzach opisywano świetlik jako roślinę, która suchość i zapalenie oczu leczy oraz zły wzrok poprawia. Kompresy lub przemywanie oczu naparem z tego zioła pomaga przy zapaleniu spojówek, zmęczeniu oczu, nadwrażliwości na promienie słoneczne, łzawieniu.
Drogeria natury
Przyroda to bogato wyposażona apteka i salon kosmetyczny, w którym można znaleźć środki na wszystko i przeciw wszystkiemu. I tak: ● arnika (surowcem są żółte kwiatki osadzone pojedynczo na zakończeniach pędów) wykorzystywana jest do produkcji kremów o działaniu przeciwzapalnym, regenerującym oraz kosmetyków oczyszczających twarz i szyję; ● czarna porzeczka – doskonałym surowcem dla przemysłu kosmetycznego są jej młode liście i owoce, bogate w witaminę C oraz kwasy owocowe. Olejki eteryczne (wiąże się z nimi charakterystyczny zapach porze-czek) mają właściwości antyseptyczne i oczyszczające. Kwasy owocowe ułatwiają złuszczanie naskórka i pobudzają skórę do regeneracji. Stymulują wytwarzanie włókien podporowych skóry właściwej: kolagenu i elastyny; ● nagietek – wyciągi z pomarańczowych kwiatków (dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym) są pomocne w leczeniu skóry z problemami, skłonnej do trądziku młodzieńczego, ropnych krostek i zaskórników. Jednocześnie żółte barwniki flawonowe warunkują prawidłowy wzrost i odnowę naskórka, przyspieszając gojenie się ran. Zmiękczają skórę, tonizują, uelastyczniają; ● kasztanowiec – wyciągi z jego nasion oraz kwiatów działają na skórę przeciwzapalnie, łagodnie ściągająco i uszczelniająco. Dlatego są składnikiem kremów przeznaczonych do cer z problemami naczynkowymi.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Barbarax
Moderator
Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 17:25, 15 Paź 2010 Temat postu: |
|
|
Thalassoterapia
Ta tajemniczo brzmiąca nazwa pochodzi od greckiego słowa thalassa (morze) i therapea (pielęgnować, dbać) i określa lecznicze wykorzystanie wody morskiej, jak również wykorzystanie innych morskich dóbr.
Pierwsze spisane badania wody morskiej podjął francuski badacz i lekarz, Rene Quinton, dopiero w końcu wieku XIX i początkach XX. Quinton przebadał skład surowicy krwi człowieka i porównał go z mineralnym składem wody morskiej. Odkrył, że substancje te są niemal identyczne: wprawdzie woda morska ma większe zasolenie, ale pierwiastki i proporcje, w jakich występują - są bliźniaczo podobne. Rodzinne podobieństwo łączy też wodę morską i płyny owodniowe, czyli środowisko, w którym rozwija się płód w łonie matki.
Dlatego też klasyczne zabiegi thalassoterapii zapoczątkowano we Francji, ok. 1900 roku. Jest to rodzaj zabiegów wykorzystujących m.in. sól, lecznicze błoto, wodę morską z nieskażonych rejonów oraz wyciągi z alg. Ich zbawienne dla samopoczucia właściwości można odczuć wyjeżdżając nad morze, odwiedzając salon odnowy biologicznej lub stosując w domu.
Magiczne składniki
Spośród stosowanych w thalassoterapii substancji pochodzenia morskiego szczególnie interesujące są produkty z Morza Martwego. To położone na pograniczu Izraela i Jordanii jezioro jest najniżej położonym zbiornikiem wodnym na Ziemi – około 400 m ppm. Gorący klimat, największe na świecie zasolenie wody i niepowtarzalne warunki geologiczne przyczyniają się do systematycznego kurczenia się Morza Martwego. Na wyschniętym obszarze rozwinął się przemysł wydobywczy, który pozyskuje sole krystaliczne i czarne błoto.
Black Mud
Black Mud, czyli lecznicze czarne błoto z Morza Martwego, z dodatkiem ekstraktów roślinnych jest jednym z najcenniejszych produktów naturalnych wykorzystywanym w lecznictwie i kosmetyce. Dzięki wysokiej zawartości minerałów zasługuje na miano eliksiru młodości, ponieważ w zdumiewającym tempie powoduje szybką regenerację komórek skóry, przeciwdziałając jej starzeniu. Preparat ten reguluje wilgotność skóry do oczekiwanego poziomu. Dzięki mikroskopijnym ziarenkom piasku i wysokiej chłonności muł działa jako peeling, głęboko oczyszcza i ściąga pory skóry oraz reguluje łojotok. Tłusta, z rozszerzonymi porami cera, mająca skłonność do zanieczyszczeń i wągrów, dzięki błotnej maseczce zostaje wygładzona i oczyszczona.
Maseczka błotna do twarzy z powodzeniem wspomaga również leczenie trądziku młodzieńczego, najczęstszej choroby skóry, na którą choruje ok. 95% chłopców i ponad 80% dziewcząt w wieku dojrzewania.
Black Mud może być aplikowany na ciało w formie zabiegu body wrap (owijanie ciała pokrytego błotem w specjalną folię) lub w formie maseczek na ciało, twarz i włosy. Czarne błoto z Morza Martwego stosuje się z powodzeniem w leczeniu pęknięć skóry stóp (pięty), pęknięć skóry rąk (dłonie), w kuracjach antycellulitowych oraz jako środek wspomagający terapię odchudzającą.
Doskonałe efekty uzyskuje się stosując maseczki błotne na skórę głowy (maseczki na włosy). Stosowanie maseczek błotnych na włosy i skórę głowy przynosi nadzwyczajne wręcz efekty w walce z łupieżem, którego przyczyną jest często nadmierne wydzielanie się łoju (łojotok) i łuszczenie się naskórka. Często sytuacjom takim towarzyszą stany zapalne skóry głowy. Wydzielany przez skórę głowy łój zasadniczo chroni włosy, jednakże nadmierna jego ilość może powodować zapalenia skóry głowy, a w efekcie tzw. łupież tłusty (łuszczenie się naskórka). Należy podkreślić fakt, że łupież tłusty może być główną przyczyną łysienia.
Zastosowanie maseczki błotnej z morza Martwego na włosy i jednocześnie skórę głowy powoduje (podobnie jak w przypadku maseczki na twarz przy cerze tłustej i mieszanej) zwężenie porów skóry, zmniejszenie wydzielania łoju oraz przesuszenie skóry głowy.
Sól z Morza Martwego
Drugim nie mniej cennym źródłem zdrowia i urody z głębi mórz jest lecznicza sól z Morza Martwego. W soli, podobnie jak w błocie, występuje wysoka koncentracja związków mineralnych. Oprócz chloru i sodu zawiera ona jeszcze 80 innych cennych pierwiastków (siarkę, miedź, fluor, tytan, stront, mangan itp.), z czego aż 21 (min. magnez, potas, wapń, cynk, żelazo, krzem, fosfor, jod) mają istotne znaczenie dla procesów życiowych organizmu, wzmacniając i regenerując skórę.
Skład soli morskiej jest tak skomplikowany, że nie sposób jest go odtworzyć w warunkach laboratoryjnych, dlatego najlepiej kupować ją w sklepach ze zdrową żywnością zamiast sztucznie otrzymywanej soli warzonej.
Składniki chemiczne zawarte w soli z Morza Martwego - opis działania:
* brom: silny aseptyk niszczący drobnoustroje chorobotwórcze na skórze, reguluje rogowacenie skóry, co sprzyja jej odnowie;
* jod: aseptyk, pomaga w procesie gojenia się ran, tarczyca potrzebuje jodu do prawidłowej produkcji hormonów (duży niedobór jodu występuje w górach, ale należy pamiętać, że nawet nad morzem duże nasycenie tego pierwiastka występuje tylko w pasie 500 metrów od linii wody). W wyniku niedoboru jodu skóra staje się wysuszona i zaczyna się łuszczyć;
* potas: reguluje gospodarkę wodną organizmu, pobudza przemianę materii w komórkach, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania serca;
* magnez: ważny składnik komórek skóry, przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia skóry i reguluje proces jej łuszczenia, działa antystresowo;
* sód i chlor: regulują gospodarkę wodną organizmu, dbają o magazynowanie wody w komórkach, pobudzają krążenie krwi w skórze;
* fosfor: odgrywa ważna rolę w tworzeniu tkanek kości i zębów, jest istotnym składnikiem błony komórkowej;
* siarka: niezbędna do tworzenia białek endogenicznych, obecna w witaminie B, która bierze udział w tworzeniu warstwy rogowej chroniącej skórę, siarka jest antyseptykiem, reguluje wilgotność skóry.
Algi
Algi oczywiście nie żyją w Morzu Martwym. Są pozyskiwane ze specjalistycznej hodowli, gdzie dorastają w optymalnych warunkach w krystalicznie czystej wodzie bogatej w składniki odżywcze. Związki białkowe obecne w algach, tak zwane są źródłem energii dla komórek skóry i nie dopuszczają do jej wysuszenia. Licznie występujące w algach witaminy i beta-karoten zapewniają ochronę przed szkodliwym wpływem środowiska, dzięki czemu zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Kwas gamma-linolenowy regeneruje skórę, hamując utratę wody przez skórę oraz wzmacnia ochronę przed promieniowaniem UV oraz pobudza ukrwienie skóry. Algi zawierają ponadto śluz, który pomaga w utrzymaniu wilgotności skóry. Natomiast jod zawarty w algach stymuluje przemianę materii, pobudza spalanie tłuszczów w tkance, rozpuszcza zatory tworzone przez limfę i poprawia ukrwienie.
Wskazania do thalassoterapii
Zabiegi thalassoterapii są bardzo skuteczne, a jej efekty w postaci odnowionej skóry i oczyszczenia ciała z wszelkich toksyn zadowolą najbardziej wymagających. Pomagają zremineralizować organizm, wzmacniają układ odpornościowy, pobudzają do naturalnej odnowy i relaksują. Thalassoterapia polecana jest szczególnie osobom przemęczonym, przepracowanym, żyjącym w ciągłym stresie.
Istotnym elementem thalassoterapii jest też dobroczynne działanie samego morza. Nad każdym morzem znajdzie się zaciszna plaża, na której można zaszyć się na kilka chwil i zapomnieć o wszystkim co nam doskwiera. Łagodne kołysanie fal i szum wody ukoją nerwy i pozwolą każdemu uwolnić się od codziennych trosk. Dla wielu osób to prawdziwa psychoterapia. Już po kilku minutach takiego relaksu maleje napięcie mięśni, zwalnia i pogłębia się oddech.
Fale uderzając o brzeg nasycają powietrze kropelkami wysokozmineralizowanej wody, która nawilża śluzówkę nosa i ułatwia jej regenerację. Spacer na świeżym powietrzu ma więc zbawienny wpływ na drogi oddechowe. Szczególnie poprawi się komfort oddychania u osób przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych, przesuszonych, u mieszkańców terenów o zanieczyszczonym powietrzu. Osoby te mają zazwyczaj wyniszczoną, cienką śluzówkę a nasycone mikroelementami wilgotne powietrze ułatwia jej odbudowę. Ulgę odczują także cierpiący na niedoczynność tarczycy, reumatyzm, łuszczycę i inne choroby skóry.
Ponieważ wiatr często wieje od strony morza nie ma w nim tak dużo pyłków roślin. Z tej przyczyny nad morzem alergicy czują się dużo lepiej. Jeśli w czasie spaceru stopy będa bose zafundujemy im relaksujący masaż i naturalny peeling. Spacery takie są zalecane jako profilaktyka płaskostopia. Pływanie w morzu to doskonały masaż całego ciała. Przy okazji rozciąga i trenuje wszystkie mięśnie, pobudza krążenie i przyspiesza przemianę materii, ułatwiając oczyszczanie organizmu z toksyn. Osoby cierpiące na otyłość w wodzie łatwiej wykonają wiele ćwiczeń, które pozwolą kształtować sylwetkę i pozbyć się nadmiaru kilogramów. Dodatkowo kąpiel w słonej wodzie ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Z thalassoterapii możemy korzystać także w domu i salonach piękności. Wiele firm kosmetycznych posiada kremy, szampony, maseczki i odżywki na bazie produktów pochodzących z mórz a salony kosmetyczne oferują zabiegi wykorzystujące dobroczynne działanie soli, błota i alg.
Woda morska znajduje tu wszechstronne zastosowanie – zarówno w różnych formach kąpieli jak i natrysków. Podgrzewana jest do 34-38°C tak, aby jej temperatura była identyczna z temperaturą ciała, a skóra lepiej wchłonęła cenne związki aktywne. Doprowadzana jest z ujęć głębinowych, co zapewnia jej nieskazitelną czystość.
Główne zabiegi:
* kąpiele – kąpiele w morskiej wodzie wzbogaconej algami lub olejkami eterycznymi. Wanna z hydromasażem sprawia, że woda masuje całe ciało ujędrniając uda, brzuch, pośladki, rozluźniając nasze napięte mięśnie. Wprawianie wody w ruch ma też inny ważny dla organizmu skutek - mikroelementy i sole wchłaniane są przez skórę w sposób przyśpieszony,
* prysznic strumieniowy – (tzw. bicze szkockie) – masażysta kieruje silnie masujący strumień wody na wybrane partie ciała. Zabieg ma charakter relaksujący, a zarazem jest jednym z bardziej intensywnych zabiegów wyszczuplających.
* „opakowanie” w algi – sproszkowane algi wymieszane z wodą morską tworzą papkę, którą nakłada się na całe ciało, po czym owija się je folią termiczną w tzw. kopertę. Zabieg o działaniu ujędrniającym, silnie wyszczuplającym, antycelulitowym.
* zraszanie ciała strumieniami wody morskiej spływającymi z kilku pryszniców - delikatny „deszcz” z wody morskiej często towarzyszy masażowi,
* gimnastyka wodna – ćwiczenia w basenie z morską wodą , wykonywane pod okiem fizykoterapeuty.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|