Forum www.przyszloscwprzeszlosci.info Strona Główna www.przyszloscwprzeszlosci.info
forum dotyczace przyszlosci i przeszłosci
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Homeopatia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.przyszloscwprzeszlosci.info Strona Główna -> Nasze zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Barbarax
Moderator



Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 8:08, 07 Lut 2010    Temat postu: Homeopatia

„Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie”

Ponad dwustu lekarzy z całej Polski wzięło udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie”. Przez dwa dni uczestnicy Konferencji poznawali możliwości zastosowania leków homeopatycznych oraz współpracy lekarzy w ramach medycyny głównego nurtu i medycyny komplementarnej. Eksperci z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych przedstawili najnowsze hipotezy i badania naukowe dotyczące specyfiki działania wysokich rozcieńczeń leków homeopatycznych oraz wyzwania stojące w tej dziedzinie przed współczesną nauką. Organizatorem konferencji był Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej.

Konferencja „Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie” odbyła się w Warszawie, 27-28 listopada 2009 r. Jej celem było przedstawienie stanu aktualnej wiedzy dotyczącej terapii homeopatycznej, w tym badań doświadczalnych, klinicznych oraz ich implikacji praktycznych. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały również aspekty prawne praktyki w Polsce oraz formy kształcenia lekarzy w zakresie stosowania homeopatii w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych.

„To bardzo ważne, aby każdy lekarz miał możliwość przekonania się, że homeopatia to integralna część medycyny opierająca się na nowoczesnej nauce, chociaż przez nią niewyjaśniona.” mówiła Ewa Wojciechowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej, organizator Konferencji. „Spotkania takie jak dzisiejsze, dostarczają wiedzę, dzięki której lekarze mogą w pełni korzystać z możliwości wszystkich gałęzi medycyny, nie tylko z jej głównego nurtu” dodaje Wojciechowska.

Konferencja umożliwiła uczestnikom pogłębienie umiejętności nie tylko poprzez wysłuchanie wykładów lecz również aktywny udział w dyskusji w gronie naukowców, teoretyków i praktyków, specjalistów w zakresie leczenia homeopatycznego.

Gościem specjalnym Konferencji był Louis Rey, profesor Uniwersytetu California w Los Angeles, autor i współautor 16 książek i ponad 130 artykułów naukowych, specjalizujący się w badaniach nad właściwościami wysokorozcieńczonych roztworów. Prowadzone przez niego badania stanowią niezwykle cenny wkład naukowy dla współczesnej medycyny. Wykorzystanie w badaniach zjawiska emisji świetlnej (termoluminescencji) dostarczyło środowisku naukowemu informacji o strukturze molekularnej wysokorozcieńczonych roztworów i przybliżyło naukowców do poznania mechanizmu działania leków homeopatycznych. „Wiele spójnych fizycznych pomiarów wykazało, że substancje o wysokim stopniu rozcieńczenia są selektywnymi, złożonymi płynami, które przenoszą o wiele więcej informacji niż można by oczekiwać.” mówi prof. Rey i dodaje „Takie odkrycie zapewnia solidną, pozytywną naukową podstawę dla homeopatii.”

Wyniki badań prof. Rey’a podważają radykalne założenie przyjęte przez tradycyjnych akademików, mówiące iż przy bardzo wysokich rozcieńczeniach każdy roztwór jest taki sam i nie jest niczym więcej, jak tylko rozpuszczalnikiem. Tak postawiona teza może być również obalona przez ponad dwustuletnie obserwacje oraz wyniki badań klinicznych prowadzonych przez lekarzy na całym świecie.

Badania kliniczne leków homeopatycznych są prowadzone od kilkudziesięciu lat. Do końca listopada 2008 r. opublikowano 138 randomizowanych i kontrolowanych badań klinicznych oceny skuteczności leków homeopatycznych w różnych wskazaniach. Zostały one zrealizowane zgodnie z zasadami obowiązującymi we współczesnej medycynie. Dr Peter Fisher, Dyrektor medyczny Królewskiego Szpitala Homeopatycznego w Londynie, osobisty lekarz Królowej Elżbiety II, ekspert, członek zespołu roboczego przygotowującego raport o homeopatii dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przedstawił uczestnikom Konferencji wyniki najnowszych badań, a także podsumował wyniki dotychczasowych badań naukowych nad homeopatią. „Chcąc w pełni ocenić zasadność stosowania leczenia homeopatycznego musimy brać pod uwagę wyniki wszystkich badań” mówi dr Fisher i dodaje „Jeżeli przyjrzymy się wynikom badań klinicznych leków homeopatycznych opublikowanym w międzynarodowych czasopismach medycznych, to zauważymy, że spośród 138 randomizowanych i kontrolowanych badań klinicznych aż 44% badań było dla homeopatii pozytywnych, podczas gdy tylko 7% z nich oceniało skuteczność leków homeopatycznych negatywnie. W 49% analiz badacze nie sformułowali jednoznacznego wniosku co do ich wyniku.”

Wyniki badań klinicznych i naukowych znajdują swoje odzwierciedlenie w coraz większej popularności leków homeopatycznych. W krajach Unii Europejskiej leki te są stosowane nie tylko w leczeniu ambulatoryjnym, ale również komplementarnie w leczeniu szpitalnym. W wielu krajach homeopatia jest wykładana na uczelniach medycznych.

W 8 z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej (Belgia, Dania, Bułgaria, Niemcy, Węgry, Irlandia, Portugalia, Wielka Brytania) obowiązują narodowe programy medycyny komplementarnej
i alternatywnej, w tym homeopatii (Complementary and Alternative Medicine – CAM). W Rumunii i na Litwie obowiązują regulacje prawne dotyczące stosowania homeopatii, natomiast w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i na Łotwie homeopatia jest oficjalnie uznaną umiejętnością medyczną.

Również w Stanach Zjednoczonych homeopatia ma bardzo długą tradycję. Już w 1844 roku powstał Amerykański Instytut Homeopatii (American Institute of Homeopathy). Obecnie jest to najstarsze działające stowarzyszenie medyczne w tym kraju. Kolejnym krokiem było prawne uregulowanie w 1938 roku zasad produkcji leków homeopatycznych, dające gwarancję wysokiego standardu ich wytwarzania. Stosowanie leków homeopatycznych przez lekarzy jest dozwolone w każdym ze stanów na zasadach ustalanych lokalnie. „W ciągu ostatnich czterdziestu lat leczenie homeopatyczne bardzo zyskało w USA na znaczeniu i powoli doczekuje się akceptacji w środowiskach lekarzy medycyny akademickiej.” mówił R. Charles Dumont, profesor Katedry i Kliniki Pediatrii w Loyola University Medical Center w Chicago i dodawał „Biorąc pod uwagę, że co roku przybywa nowych lekarzy przeszkolonych w homeopatii, można się spodziewać, że tendencja ta będzie się utrzymywać.” Podobne wnioski można wysnuć z wyników badań opinii publicznej, zgodnie z którymi szacuje się, że obecnie 66 proc. Amerykanów korzysta z medycyny komplementarnej, w tym także z homeopatii, a większość pacjentów wolałaby, aby ich lekarz rodzinny nadzorował leczenie oparte na CAM, oraz życzyłaby sobie, aby praktyki medycyny komplementarnej i alternatywnej stały się dostępne
w szpitalach.

W Polsce, pomimo niechęci samorządu lekarskiego, leki homeopatyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem środowiska medycznego i społeczeństwa. 56 proc. Polaków uważa, że homeopatia jest skuteczną metodą leczenia, a 30 proc. ją stosuje. 77 proc. uważa lekarzy przepisujących te leki za godnych zaufania. Zgodnie z polskim prawem leki homeopatyczne mogą być stosowane przez lekarzy w praktyce tak, jak każdy produkt leczniczy dopuszczony do obrotu.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Barbarax
Moderator



Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:24, 20 Lut 2010    Temat postu:

Prawdziwe oblicze homeopatii

Często spotykamy się z twierdzeniem – homeopatia to leczenie ziołami czy też – homeopatia to rodzaj ziołolecznictwa, fitoterapii. A jak jest na prawdę?

Często spotykamy się z twierdzeniem – homeopatia to leczenie ziołami czy też – homeopatia to rodzaj ziołolecznictwa, fitoterapii. A jak jest na prawdę? Tak postawione pytanie wymaga dwóch odpowiedzi – odnoszących się do samej terapii i charakterystyki stosowanych przez nią leków.

Homeopatia jest jedną z metod leczenia, praktykowaną przez lekarzy na całym świecie, a leki homeopatyczne mogą być zalecane jako podstawowy sposób leczenia (w wielu wskazaniach) lub jako uzupełnienie leczenia podstawowego, konwencjonalnego. Mając przed sobą pacjenta zgłaszającego się z określonymi dolegliwościami, lekarz może zastosować wiele sposobów leczenia, ale wybiera metodę najbardziej odpowiednią dla danego pacjenta. W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego zaleci planowy zabieg chirurgiczny, w przypadku bólów stawowych może polecić zabiegi fizykoterapeutyczne, a w uzupełnieniu lek homeopatyczny (czego przykładem może być zastosowanie Rhus toxicodendron), natomiast w przypadku dolegliwości związanych z przebytymi kontuzjami, urazami lek Arnica montana.

Homeopatia jest zindywidualizowaną metodą leczenia, co w praktyce oznacza, że lekarz przepisując lek bierze pod uwagę zarówno objawy i dolegliwości zgłaszane przez pacjenta na podstawie, których lekarz stawia rozpoznanie ale także indywidualne cechy reakcji i charakterystyczne objawy pacjenta. Dwie osoby chorujące na tę samą chorobę mogą inaczej ją „przechodzić”, mieć inne objawy, inaczej się czuć, a zatem różne leki homeopatyczne będą u nich najbardziej skuteczne.

Błędem jest utożsamianie homeopatii z ziołolecznictwem, gdyż leki homeopatyczne są produkowane nie tylko z roślin! Jedynie część leków homeopatycznych jest wytwarzana z substancji pochodzenia roślinnego. Pozostałe są pochodzenia zwierzęcego (hormony, naturalne wydzieliny takie jak piżmo oraz niekiedy nawet całe owady np. pszczoły) i mineralnego (związki chemiczne, sole naturalne itp.). O specyfice leków homeopatycznych decyduje także sposób ich wytwarzania – różny od sposobu przygotowywania leków ziołowych (leki homeopatyczne produkuje się ze świeżych roślin).

Jak powstają leki homeopatyczne? Z substancji wyjściowych – świeżych roślin sporządzane są wyciągi wodno-alkoholowe, tak zwane pranalewki, które następnie poddawane są wielokrotnemu rozcieńczaniu (dekoncentracja). Każde kolejne rozcieńczenie jest energicznie wstrząsane przez urządzenie zwane dynamizatorem. W ten sposób uzyskuje się substancje czynne w postaci określonych roztworów do produkcji leków homeopatycznych, które są w końcowym efekcie dostępne w postaci granulek, tabletek, kropli, syropów, maści i in. Granulki, będące mieszaniną sacharozy i laktozy, a także tabletki, nasączane są substancją leczniczą w odpowiednim rozcieńczeniu metodą impregnacji. Każdy etap produkcji leku jest poddawany kontroli - zgodnie z przepisami i normami obowiązującymi w całym przemyśle farmaceutycznym - i musi spełniać wymagania GMP (Dobrej Praktyki Wytwarzania).

Warto przypomnieć, że w Polsce leki homeopatyczne – tak jak wszystkie inne leki - są dopuszczone do sprzedaży przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie decyzji wydanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a ich dystrybucja możliwa jest wyłącznie w aptekach i podobnie jak sprzedaż wszystkich innych leków – podlega kontroli nadzoru farmaceutycznego.

Wyróżniamy dwie kategorie leków homeopatycznych ze względu na ich skład:

1. Leki jednoskładnikowe (nazywane też pojedynczymi), czyli wytworzone z jednego surowca - oznaczone nazwą łacińską. Są one produkowane przez wszystkie laboratoria homeopatyczne i ich nazwy są takie same jak nazwy substancji zastosowanych do ich produkcji: np. Apis mellifica jest łacińskim określeniem pszczoły miodnej, Gelsemium - jaśminu itd. Trzeba przy tym wiedzieć, że leki te – choć wyprodukowane z jednego surowca – zawierają wiele różnych grup związków aktywnych decydujących o ich właściwościach leczniczych: alkaloidów, flawonoidów, enzymów, lipidów, olejków eterycznych i innych.
2. Leki złożone, wieloskładnikowe, produkowane z wielu surowców homeopatycznych, o zastrzeżonej przez producenta nazwie handlowej - na przykład HomeovoxŽ. Zawiera on w swoim składzie wiele różnych pojedynczych leków homeopatycznych, które są stosowane w leczeniu bólu gardła: m.in. Belladonna i inne. Leki złożone mają określone wskazania lecznicze, gdyż zawierają w swoim składzie pojedyncze leki homeopatyczne, dobrane tak, aby działały na konkretne objawy i dolegliwości.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
janusz
Moderator Globalny



Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 371
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: WROCŁAW

PostWysłany: Sob 22:27, 20 Lut 2010    Temat postu:

Co to jest homeopatia?

Coraz częściej słyszymy o homeopatii jako metodzie leczenia. Jej twórcą był Samuel Hahnemann, niemiecki lekarz, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku.

Coraz częściej słyszymy o homeopatii jako metodzie leczenia. Jej twórcą był Samuel Hahnemann, niemiecki lekarz, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku. W powszechnym mniemaniu homeopatia bywa kojarzona z ziołolecznictwem. To błąd. Homeopatia opiera się na stosowaniu substancji naturalnych, ale nie tylko ziół, lecz również minerałów, np. soli wapnia lub związków siarki oraz surowców pochodzenia zwierzęcego.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się bezpośrednie działanie ziół, skierowane przeciw objawom choroby, np. działanie bakteriobójcze. Homeopatia działa inaczej. Podstawy lecznictwa homeopatycznego opierają się na zasadzie SIMILE, czyli PODOBNE LECZY SIĘ PODOBNYM. Polega to na podawaniu choremu minimalnych dawek substancji, tj. wielokrotnie rozcieńczonych, które w większych dawkach wywoływałyby objawy zbliżone do objawów chorobowych. Minimalne dawki tych substancji wykazują natomiast działanie lecznicze. Zasadę tą ilustruje dobrze przykład: krojąc świeżą cebulę, po kilku minutach zaczynamy płakać, kichać, odczuwamy podrażnienie błony śluzowej nosa oraz pojawia się wodnisty wyciek. Są to objawy „sztucznie” wywołanego kataru. Jeśli do lekarza homeopaty zgłosi się pacjent z
katarem podobnym do tego wywołanego przez cebulę, to otrzyma on lek sporządzony z cebuli zwany Allium cepa. Katar zniknie szybko, pod warunkiem, że lek został prawidłowo dobrany.
Dodatkowo, od innych gałęzi medycyny homeopatię odróżnia fakt, że leczy ona nie objawy choroby, ale działa na indywidualne podłoże chorobowe danego pacjenta. Dlatego nie można samowolnie stosować środków homeopatycznych dobranych dla kogoś innego. Lekarz homeopata zanim zaaplikuje któryś z leków, szczegółowo zbiera wywiad, rozmawia z pacjentem i bada go, a następnie zaleca mu odpowiednie lekarstwo. Leki homeopatyczne można nabyć bez problemu w każdej aptece, a największy ich wybór jest w aptekach homeopatycznych.

Jednak homeopatia jest racjonalną metodą terapii, a nie jest cudotwórstwem, dlatego w sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnych zmian w organizmie, np. zapalenie wyrostka robaczkowego, złamanie kości lub zawał serca nie będzie stosowana. Terapia homeopatyczna jest z powodzeniem stosowana w takich dolegliwościach, jak choroby narządów ruchu, choroby skóry i dróg oddechowych, migreny, neuralgie, przewlekłe stany zapalne, np. zatok, nerek, dróg moczowych, pęcherzyka żółciowego. Jednak na wyleczenie chorób przewlekłych, które rozwijały się w ciągu kilku czy kilkunastu lat, potrzeba więcej czasu.

Proces produkcji leków homeopatycznych jest skomplikowany i wymaga przestrzegania określonych reguł. Substancje wyjściowe do produkcji leków roślinnych mają postać pranalewek, które uzyskuje się w wyniku macerowania roślin lub ich części w alkoholu. Surowcem dla leków zwierzęcych mogą być całe osobniki, np. pszczoła, mrówka czerwona albo ich narządy i wydzieliny, np. jady, które są rozcierane w moździerzu z laktozą. Pranalewki i rozcierki są następnie dynamizowane. Produktem końcowym są granulki, mikrogranulki, krople, maści, czopki. Leki mogą być pojedyncze i zawierać jeden składnik wyjściowy lub złożone (wtedy zawierają mieszaninę leków jednostkowych, których działanie uzupełnia się). Część leków homeopatycznych produkowana jest z roślin. Leki roślinne stosuje się głównie w leczeniu ostrych objawów chorobowych. Leki pochodzenia zwierzęcego stanowią niewielką grupę, zalecaną w leczeniu chorób ostrych i przewlekłych. Natomiast leki mineralne przeznaczone są prawie wyłącznie do terapii schorzeń przewlekłych, jak również w leczeniu podłoża chorobowego.
Należy podkreślić, że lek nie staje się lekiem homeopatycznym poprzez proces produkcji. Staje się nim w pełni dopiero wtedy, gdy podajemy go zgodnie z zasadą podobieństwa do objawów chorobowych pacjenta.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Barbarax
Moderator



Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 7:07, 03 Maj 2010    Temat postu:

Homeopatia dla każdego (Marian Borkowski)

Wydanie II – rozszerzone
Dr med. Marian Borkowski (dermatolog) od 30 lat, oprócz klasycznych, stosuje niekonwencjonalne metody leczenia. W książce, która jest kompetentnym, opartym na wieloletniej praktyce lekarskiej poradnikiem homeopatycznym, znajdzie Czytelnik wykaz najczęściej spotykanych dolegliwości i chorób oraz (w postaci słownika) opis leków homeopatycznych z ich zastosowaniem. Książka przeznaczona dla osób interesujących się medycyną niekonwencjonalną.

W tej książce, która jest kompetentnym, opartym na wieloletniej praktyce lekarskiej poradnikiem homeopatycznym, znajdzie Czytelnik wykaz najczęściej trapiących nas schorzeń i dolegliwości oraz opis leków homeopatycznych wraz z ich zastosowaniem w terapii chorób zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przejrzysty układ „Homeopatii dla każdego" sprawia, że można w niej łatwo i szybko znaleźć skuteczny sposób leczenia różnych chorób:

• układu trawiennego
• układu oddechowego
• układu krążenia
• reumatycznych
• alergicznych
• dolegliwości kobiecych i innych.

W wydaniu II rozszerzonym - leczenie: nowotworów, marskości wątroby, zapalenia nerek, nerczycy, łysienia, chorób oczu i uszu, schorzse dziecięcych
Książka zawiera alfabetyczny wykaz praktycznie stosowanych leków homeopatycznych.
Dr med. Marian Borkowski jest specjalistą dermatologiem. Od szeregu lat, oprócz leków konwencjonalnych, stosuje również środki homeopatyczne, których włączenie do terapii wyraźnie poprawiło skuteczność leczenia i trwałość uzyskanych efektów.

SPIS TREŚCI
WSTĘP DO WYDANIA II

Podstawowe wmdomości o homeopatii ........................ 8

CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO 13
1. przeziębienie i grypa .................................. 13
2. Katar nosa ......................................... 15
3. Zapalenie oskrzeli .................................... 18
4. Zapalenie gardła i migdałków podniebiennych ................ 21
5. Zapalenie zatok przynosowych........................... 23
6. Zapalenie krtani ..................................... 26
7. Astma oskrzelowa .................................... 29

II CHOROBY PRZEWODU POKARMOWEGO ...............33
8. Nieżyt żołądka ......................................33
9. Nieżyt jelit .........................................35
10. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy .................. 39
11. Kamica żółciowa i stany zapalne pęcherzyka żółciowego ........ 42
12. Marskość wątroby ................................... 45
13. Zwalczanie zaparcia .................................. 48
14. Wzdęcia jelitowe ..................................... 50

III. CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA .....................52
15. Nadciśnienie tętnicze .................................. 52
!6. Miażdżyca tętnic..................................... 55
17. Choroba wieńcowa ....... .............. 57
18 Żylaki kończyn dolnych ................... 60
19. Hemoroidy ....... . 62

IV CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO ...................66
20. Nerwice i zaburzenia psychiczne
21 Nerwobóle ..........................66
22. Bóle głowy
23. Migrena 76
24. Bezsenność .........................................78

V. CHOROBY UKŁADU MOCZOWEGO ................... g2
25. Zapalenie nerek i zespół nerczycowy ...................... g
26. Stany zapalne dróg moczowych ......................... %
27. Kamica moczowa ....................................8
28. Przerost gruczołu krokowego ........................... 9

VI. CHOROBY KOBIECE ............................... 9
29. Stany zapalne narządu rodnego kobiety ................... 9
30. Bolesne miesiączkowanie .............................. 9
31. Dolegliwości okresu przekwitania (klimakterium) ............. 100
VII. CHOROBY SKÓRY ................................ 103
32. Trądzik pospolity (młodzieńczy) ......................... 103
33. Łuszczyca ......................................... 105
34. Półpasiec i opryszczka ................................ 107
35. Łysienie .......................................... 109

VIII. NOWOTWORY .................................. 113
36. Możliwości i metody leczenia nowotworów ................. 113

IX. INNE ........................................... 118
37. Reumatyzm ....................................... 118
38. Stany wyczerpania ................................... 121
39. Choroby tarczycy ................................... 124
40. Choroby kości ..................................... 127
41. Zwalczanie otyłości.................................. 129
42. Choroby ropne ..................................... 132
43. Choroby alergiczne .................................. 135
44. Zawroty głowy ..................................... 1"
45. Choroby oczu ...................................... 1™
46. Choroby uszu ...................................... 1*3
47. Leki homeopatyczne stosowane w chorobach dziecięcych ....... 146
48. Leki homeopatyczne dla osób trzeciego wieku ............... I4

LEKI HOMEOPATYCZNE POJEDYNCZE .................. l55
Piśmiennictwo ........................................•
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Barbarax
Moderator



Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:14, 08 Lip 2010    Temat postu:

Homeopatia

Czy leki homeopatyczne znajdują zastosowanie w medycynie współczesnej?

Od wielu lat wzrasta liczba lekarzy i pacjentów stosujących leki homeopatyczne. Ale nie brakuje też przeciwników sceptycznie oceniających ich skuteczność terapeutyczną. Czy w dobie niekwestionowanego postępu farmakologii, oferującej coraz większe możliwości leczenia nawet bardzo ciężkich schorzeń, warto sięgać po leki homeopatyczne? Leczenie homeopatyczne coraz bardziej popularne Od wielu lat odnotowuje się coraz większe zainteresowanie leczeniem homeopatycznym. W ciągu ostatnich 30 lat liczba pacjentów stosujących leki homeopatyczne wzrosła z 300 do 400 mln na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sięga po nie 30%, czyli ponad 110 mln mieszkańców Europy. Francja, obok Niemiec, należy do krajów odnotowujących stały wzrost popularności homeopatii, co potwierdzają wyniki badań: w 2004 roku 40% Francuzów deklarowało, że stosuje leczenie homeopatyczne, podczas gdy w podobnym badaniu z roku 1978 odsetek ten wynosił 16%. Z badań ankietowych wynika, że w krajach UE od 25 do 40% lekarzy zaleca regularnie swoim pacjentom leki homeopatyczne. Także w Polsce coraz częściej po nie sięgamy. Badanie przeprowadzone dwa lata temu przez TNS OBOP pokazało, że aż 81% Polaków słyszało o homeopatii, 56% uważa, że jest to metoda skuteczna i dobra, a 77% ma zaufanie do lekarzy zalecających leki homeopatyczne. Także badania rynku leków w Polsce prowadzone przez IMS potwierdzają wzrostowy trend zainteresowania leczeniem homeopatycznym w naszym kraju.

Dlaczego?

Terapia homeopatyczna staje się coraz bardziej popularna z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że jest skuteczna i pozwala dostosować leczenie do problemów zdrowotnych całego organizmu. A poza tym, nie wywołuje działań niepożądanych, dzięki czemu może być zalecana u kobiet w ciąży i dzieci oraz u osób starszych. Ale także dlatego, że wydłuża się wiek życia człowieka i w związku z tym wzrasta ilość chorób przewlekłych wymagających przyjmowania wielu leków. W leczeniu pacjentów cierpiących na kilka schorzeń dochodzi do sumowania się objawów niepożądanych wywoływanych przez różne grupy terapeutyków, a uzupełnienie leczenia lekami homeopatycznymi poprawia stan ich zdrowia i jakość życia. Częstsze sięganie po homeopatię przez pacjentów wpisuje się też w obserwowany w krajach rozwiniętych od szeregu lat trend szukania terapii skutecznych i nietoksycznych. Coraz lepiej poinformowani i świadomi, coraz częściej prosimy lekarzy o zalecenie im leczenia bezpiecznego i – o ile to możliwe – pozbawionego działań ubocznych. Można je łączyć z innymi lekami

Leki homeopatyczne są skuteczne w leczeniu ostrych stanów zapalnych, np. infekcji górnych dróg oddechowych (takich jak: grypa, zapalenie zatok, zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli) oraz stanów przewlekłych, m.in. alergii oddechowych i skórnych, astmy oskrzelowej, nawracających zapaleń pęcherza moczowego czy dolegliwości ginekologicznych (zaburzenia cyklu miesiączkowego, objawy menopauzy). Stosowane są także w stanach niepokoju związanych z codziennym stresem, w zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego, w dolegliwościach reumatycznych i w bólach pourazowych. Jako leczenie uzupełniające mogą być zalecane w wielu chorobach wymagających zastosowania silnych leków alopatycznych takich jak sterydy czy antybiotyki – w celu złagodzenia wywołanych przez nie objawów ubocznych. U pacjentów leczonych przewlekle pozwalają także stopniowo zmniejszać dawki tych leków, poprawiając znacznie ich komfort życia. Bogata gama leków homeopatycznych daje szerokie możliwości ich stosowania u chorych poddanych leczeniu chirurgicznemu, między innymi mogą one zapobiegać krwotokom w czasie zabiegu chirurgicznego, przyspieszać gojenie się ran po cięciu operacyjnym, łagodzić bóle głowy spowodowane znieczuleniem zewnątrzoponowym.

Homeopatia nie znajduje zastosowania w leczeniu chorób nowotworowych, ale można podawać niektóre leki homeopatyczne pomocniczo, dla łagodzenia objawów ubocznych radioterapii, co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych opublikowanych w czasopismach medycznych. Badania i obserwacje kliniczne potwierdzają ich skuteczność Od kilkudziesięciu lat prowadzone są badania, których wyniki potwierdzają zasadność stosowania leków homeopatycznych w terapii. Podobnie jak w przypadku leków chemicznych, podczas badań klinicznych nad lekami homeopatycznymi, ich działanie porównywane jest z placebo lub lekiem referencyjnym. Systematyczne przeglądy badań oraz ich szczegółowe analizy wskazują na istotny statystycznie, pozytywny efekt leczenia homeopatycznego. Z opublikowanej w czasopiśmie „Lancet” w 1997 roku metaanalizy 186 badań klinicznych jednoznacznie wynika, że leki te są skuteczne. Leczenie homeopatyczne powinno być zalecone przez lekarza, gdyż tylko lekarz dysponuje wiedzą na temat skuteczności i ograniczeń standardowych metod leczenia i homeopatii. Tylko lekarz potrafi właściwie ocenić stan chorego i dokonać wyboru leczenia zalecając leki homeopatyczne wtedy, gdy uzna, że będzie to korzystne dla zdrowia pacjenta.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.przyszloscwprzeszlosci.info Strona Główna -> Nasze zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin