|
www.przyszloscwprzeszlosci.info forum dotyczace przyszlosci i przeszłosci
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Barbarax
Moderator
Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 21:10, 08 Lut 2010 Temat postu: Refleksoterapia |
|
|
HISTORIA REFLEKSOTERAPII
Refleksoterapię stóp poprzedzały w przeszło tysiącletniej historii różne techniki masażu ciała, jako naturalnego i jednocześnie najstarszego sposobu postępowania przywracającego równowagę w organizmie. Już jako terapia nazwana później refleksologią rozwinęła się dopiero na początku XX wieku, kiedy to amerykański lekarz, dr William Fitzgerald 1872-1942) podsumował pod kątem medycznym doświadczenia swoich poprzedników (F.iW.Huneke, I.P.Pawłow, Sir H. Head) wydając książkę "Terapia strefowa -uśmierzanie bólu w domu"(Zone therapy- relieving pain at home). Całe ciało człowieka podzielił na 10 pionowych stref. Związek pomiędzy poszczególnymi strefami na stopach, a tymi samymi segmentami na ciele okazał się być aż nazbyt wyraźny.
Badania empirycznie dowiodły niezbicie, że zarówno narządy, jak i tkanki czy układy znajdujące się w określonej strefie podłużnej w ciele dają się leczyć poprzez masaż lub akupresurę odpowiadającej im strefie na stopie. Za pomocą masażu tych stref można odruchowo wpływać na odpowiednie narządy wewnętrzne. Wiedzieli już o tym Chińczycy, którzy ok. 5 tys. lat temu praktykowali leczenie chorób poprzez masaż lub ucisk ściśle określonych punktów na ciele. W późniejszych wiekach rozwinęła się akupunktura, która była modyfikacją metody ucisków. Zaczęto używać igieł do nakłuwania wrażliwych punktów na skórze osiągając podobne efekty terapeutyczne, co przez uciskanie czy masaż. Ciekawą rzeczą jest to, że podłużne strefy Fitzgeralda pokrywają się nieomal z południkami energetycznymi medycyny chińskiej.
W latach trzydziestych naszego stulecia młoda amerykańska masażystka Eunice Ingham wykorzystując w praktyce osiągnięcia stref Fitzgeralda rozwinęła specyficzną technikę masażu receptorów na stopach. Swoją metodę upowszechniła pod nazwą refleksologia, już jako naukę. Metoda rozpowszechniła się w wielu krajach, w tym również i w Europie. Kontynuatorką tej metody była Hanne Marquardt, która w 1958 roku praktykowała tę metodę jako terapię w swoim gabinecie, a potem uczyła jej w założonej przez siebie szkole.
Przyjęło się więc nazywać:
Refleksoterapią - masaż uciskowy stref refleksowych
Refleksologią - naukę o masażu stref refleksowych
Obecnie na świecie jest kilka szkół nauczania refleksologii, w tym i w Polsce. Coraz więcej jest też praktykujących refleksoterapeutów.
CO DAJE REFLEKSOTERAPIA DLA ORGANIZMU
1. Wstępnie określa w którym miejscu w organizmie należy szukać jakichś dolegliwości (diagnoza pomocnicza).
2. Ma działanie terapeutyczne na refleksy niedomagającego narządu lub części ciała. Łagodzi poważne dolegliwości. Wpływa na układ autonomiczny organizmu regulująco, np. na ciśnienie krwi, pracę jelit, pęcherza moczowego, oddychanie.
3. Oddziałuje leczniczo w przypadku chorób psychosomatycznych.
4. Jest pierwszą pomocą w stanach ostrych, zwłaszcza bólowych.
5. Ma zastosowanie w profilaktyce. Pobudza siły organizmu i utrzymuje go w zdrowiu. Wzmacnia układ immunologiczny. Wspiera procesy samoregulacyjne organizmu. Odpręża układ nerwowy i rozluźnia mięśnie. Likwiduje blokady energetyczne i emocjonalne.
W JAKICH WYPADKACH NIE MOŻNA STOSOWAĆ REFLEKSOTERAPII
1. W ciężkich infekcjach zakaźnych połączonych z wysoką gorączką.
2. W zapaleniu żył i układu limfatycznego.
3. W zagrożonej ciąży (w ciąży fizjologicznej można stosować lekki masaż).
4. W chorobach wymagajacych zabiegu chirurgicznego (np. wyrostek robaczkowy, pęcherzyk żółciowy).
5. W grzybicy stóp, rozległych żylakach, w zespole Sudecka, w bolesnych uszkodzeniach lub złamaniach stopy.
6. Niektórzy nie polecają stosowania refleksoterapii w chorobach nowotworowych.
NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE REAKCJE PO ZABIEGU REFLEKSOTERAPII
1. Swędzenie skóry stóp i inne reakcje jej pobudzenia, jak np. wysypka, wzmożenie pocenia.
2. Przemijające uczucie zimna bezpośrednio po zabiegu.
3. Nasilenie oddawania moczu z powodu wzmożonej przemiany materii i odtruwania się organizmu. Często wiąże się z tym zmiana jego zapachu na bardziej intensywny i ostry oraz barwy na ciemniejszy, czasem występuje przejściowe zmętnienie.
4. Przyspieszenie perystaltyki jelit, zmiana zabarwienia kału, cuchnący zapach i zmiana konsystencji.
5. Zwiększenie wydzielania drażniącego śluzu przez błony śluzowe nosa, gardła i równie drażniącej wydzieliny pochwy u kobiet.
6. Przejściowo mogą zaostrzyć się występujące wcześniej objawy przewlekłe. Może też ulec wyraźnemu podwyżeniu ciepłota ciała. Mogą na przykład aktywować się zaniedbane choroby reumatoidalne, ogniska zapalne, zwłaszcza zębów, migdałków czy zatok przynosowych. Każde przejściowo występujące pogorszenie stanu zdrowia, nasilenie objawów jest pozytywnym symptomem i dowodzi przejścia choroby ze stanu przewlekłego w stan ostry, który organizm jest w stanie sam zwalczyć.
7. Odreagowywanie wewnętrznych napięć czy konfliktów płaczem lub zwierzeniami.
8. Poczucie rozluźnienia pod wpływem zharmonizowania systemu wegetatywnego: współczulnego i przywspółczulnego. Senność lub poczucie znużenia. Długi i pokrzepiający sen. Czasem, pomimo braku snu, doskonałe samopoczucie.
SZCZEGÓLNE WSKAZANIA LECZNICZE
Każdy człowiek posiada na stopie strefy refleksowe. Są one niebolesne w przypadku, kiedy narząd jest zdrowy i funkcjonuje normalnie. Dopiero gdy pojawią się zmiany patologiczne w narządzie lub układzie, strefy refleksowe stają się zauważalnie tkliwe lub bardzo bolesne. W odpowiednich sektorach mogą pojawić się różne zmiany: zaczerwienienie, zgrubienie skóry, odciski, nagniotki, wyczuwalne zgrubienia lub grudki pod skórą, pęknięcia skóry na piętach, zniekształcenia niektórych paznokci czy palców, rejonów stopy, choroby określonych paznokci, kurcze palców i łydek, obrzęki miejscowe, grzybica, nadmierne pocenie. Czasem, z powodu noszenia niewygodnego i ciasnego obuwia, zmiany na stopach mogą być pierwotne w stosunku do choroby narządu.
Praktycznie, przez odruchowy masaż stóp można wpływać na każdy narząd, tkankę, czy część ciała. Najkorzystniej jednak terapia ta działa w lekkich chorobach o przebiegu ostrym i służy jako natychmiastowa samopomoc. Oddziałuje się wówczas na refleksy chorego narządu czy rejonu ciała. W dalszej kolejności działa się na refleksy pozostałych narządów, czyli praktycznie na całą powierzchnię stopy.
W innych, bardziej poważnych chorobach, w tym i przewlekłych jest stosowana jako uzupełnienie innych metod leczenia.
Zabieg refleksoterapii powinien być w takich wypadkach wykonywny przez profesjonalistę, według ściśle określonych zasad (działanie nie tylko na strefy objawowe chorego narządu, ale i na związane z nim strefy przyczynowe, często bardzo odległe lokalizacyjnie od miejsca refleksu niedomagającego narządu).
Za pomocą zabiegów refleksoterapii można oddziaływać leczniczo szczególnie przy:
* nadciśnieniu i niedociśnieniu,
* bólach głowy, migrenach, bólach i dolegliwościach zębów, w tym paradentozie, ucha (bóle, szumy, osłabienie słuchu, zaburzenia błędnika-zawroty głowy), w chorobach oczu jak jaskra, zaćma, zaburzenia widzenia,
* nerwobólach, rwie kulszowej, postrzale, w chorobach kręgosłupa; bólach krzyża i dolegliwościach ze strony kręgosłupa szyjnego,
* przeziębieniu, zapaleniu migdałków podniebiennych, zatok przynosowych, katarze, zapaleniu oskrzeli, kaszlu i innych chorobach układu oddechowego,
* astmie oskrzelowej i katarze siennym, w stanach zapalnych spojówek na tle alergicznym,
* w chorobach przewodu pokarmowego, również o podłożu alergicznym; biegunkach, zaparciach, zaburzeniach trawienia: wzdęciach, uczuciu pełności, braku apetytu, nudnościach, wymiotach, zgadze, odbijaniu,
* w schorzeniach wątroby i pecherzyka żółciowego, trzustki,
* w chorobach układu moczo-płciowego, w tym w zapaleniu pęcherza moczowego, w pęcherzu neurogennym, moczeniu nocnym u dzieci, w zaburzeniach pracy nerek, jak stany zapalne, kamica nerkowa, obrzęki, kolki, również w zaburzeniach miesiączkowania, niezstąpieniu jąder, w chorobach gruczołu krokowego,
* w chorobach reumatoidalnych, zapalnych, w tym w reumatyzmie mięśni , ścięgien, stawów, nerwów i innych tkanek miękkich, w leczeniu dny,
* w chorobach układu nerwowego, w drażliwości układu autonomicznego - dystonia wegetatywna - objawiająca się niepokojem, rozdrażnieniem, zaburzeniami snu, lękami, depresją,
* w chorobach skóry, w tym i wyprysku alergicznym,
* w chorobach tarczycy i innych gruczołów wewnętrznego wydzielania,
* w chorobach serca i układu krążenia,
* za pomocą refleksoterapii można też doskonale leczyć objawy prodromalne (zapowiadające chorobę).
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
janusz
Moderator Globalny
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 371
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: WROCŁAW
|
Wysłany: Pon 22:17, 08 Lut 2010 Temat postu: |
|
|
Akupresura i... już po bólu
Znane od tysięcy lat zabiegi akupresury polegają właśnie na uciskaniu szczególnie wrażliwych miejsc na ciele. Wypróbuj tę metodę. To naprawdę działa!
Co wpływa na wzrost popularności naturalnych metod walki z bólem? Odpowiedź jest prosta: do świadomości wielu ludzi zaczął docierać fakt, że zażywanie nadmiernych ilości leków uśmierzających ból nie jest obojętne dla zdrowia. Lekarze alarmują – kumulowanie się niektórych składników preparatów przeciwbólowych prowadzi do groźnych następstw: np. uszkodzenia wątroby, żołądka czy nerek. Z tego powodu coraz więcej osób wraca do znanych od wieków zabiegów, dzięki którym można złagodzić dolegliwości. Jednym z nich jest akupresura, czyli uciskanie odpowiednich punktów ciała (receptorów).
Żegnaj bólu!
Gdy czujesz ból, to znak, że w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego. Zanim więc pierwszy raz zastosujesz akupresurę, powinnaś poznać przyczynę bólu. Zgłoś się do lekarza, zrób badania, a dopiero potem spróbuj wspomagać
terapię akupresurą. Łagodzi ona dolegliwości spowodowane wieloma schorzeniami, np. zwyrodnieniem stawu kolanowego, kręgów kręgosłupa, migreną czy nieżytem żołądka. Możesz ją też zastosować, gdy czujesz, że łapie cię przeziębienie, zaczyna boleć ząb, nie możesz zasnąć lub nie potrafisz poradzić sobie ze stresem. Jakie są największe zalety akupresury?
- Daje szybką poprawę samopoczucia.
- Każdy może się jej nauczyć.
- Można ją stosować w domu, w pracy, a nawet podczas podróży.
- Zabieg możesz wykonać samodzielnie.
- Nie wymaga dużego wysiłku.
Czułe miejsca na naszych stopach
Na stopach znajduje się aż 7200 aktywnych biologicznie punktów – receptorów. Zdaniem znawców akupresury, odpowiadają one poszczególnym narządom i częściom ciała (sprawdź na rysunkach, które receptory znajdują się na lewej, a które na prawej stopie).
Gdy uciskasz określony receptor (najlepiej robić to kciukiem), informacja ta jest natychmiast przekazywana do twojego mózgu, a stąd do chorego organu, np. żołądka, wątroby czy jelita grubego. Pobudzenie receptora powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych narządu, dzięki czemu dociera do niego więcej tlenu i substancji odżywczych, koniecznych do prawidłowej pracy. Zmniejsza się też napięcie mięśni w tym rejonie ciała, co łagodzi dolegliwości i przyspiesza proces leczenia.
Przy niektórych schorzeniach, np. niestrawności czy zapaleniu pęcherza, obowiązują szczególne zasady. Na początku każdego zabiegu należy najpierw uciskać receptory nerek, głowy, żołądka i wątroby (właśnie w tej kolejności). Służy to pobudzeniu krążenia i lepszemu oczyszczeniu organizmu z toksyn. Dopiero potem można uciskać punkty odpowiedzialne za funkcjonowanie chorego narządu.
Akupresura tych punktów ulży w wielu dolegliwościach
Na rysunkach stóp znajdziesz receptory poszczególnych narządów. Uciskaj odpowiednie punkty, a także strefy wokół nich, zaznaczone kolorami.
1. głowa (mózg) część lewa i prawa
2. zatoki czołowe: prawa i lewa
3. pień mózgu, móżdżek
4. przysadka mózgowa
5. skroń, nerw trójdzielny (obie stopy)
6. nos (na obu stopach)
7. kark i kręgosłup szyjny
8. oko (lewe na l. stopie, prawe na p.)
9. ucho (lewe na l. stopie, prawe na p.)
10. ramię (lewe na l. stopie, prawe na p.)
11. mięśnie trapezoidalne
12. tarczyca: na stopie lewej i prawej
13. przytarczyce
14. płuca i oskrzela (obie stopy)
15. żołądek (receptory na obu stopach)
16. dwunastnica (na obu stopach)
17. trzustka (na obu stopach)
18. wątroba (tylko na prawej stopie)
19. woreczek żółciowy (tylko p. stopa)
20. splot słoneczny (obie stopy)
21. nadnercza (obie stopy)
22. nerki (lewa na l. stopie, prawa na p.)
23 i 24. pęcherz i drogi moczowe
25-30. jelita (obie stopy)
31. odbytnica (tylko na l. stopie)
32. odbyt (tylko na lewej stopie)
33. serce (tylko na lewej stopie)
34. śledziona (tylko na lewej stopie)
35. kolano (lewe na l., prawe na p. stopie)
36. jajniki, jądra (na obu stopach)
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Barbarax
Moderator
Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 21:16, 20 Lut 2010 Temat postu: |
|
|
Akupresura - zdrowy dotyk
Skuteczną naturalną metodą leczenia jest wywodząca się z Chin akupresura. Odpowiedni ucisk wyznaczonych części ciała może przynieść wiele korzyści dla organizmu człowieka.
Akupresura to najstarsza, tradycyjna metoda leczenia. Polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała. Punkty te zwane są receptorami. Są to unerwione miejsca, które odpowiadają określonym organom. Wykonując masaż receptorów osiąga się lepsze ich ukrwienie, a co za tym idzie również określonego narządu.
Bardzo ważną zasadą akupresury jest wykonywanie masażu od lewej nogi i od śródstopia. Zabieg przynosi ulgę we wszystkich rodzajach bólu zaczynając od bólu głowy, bólu pleców, poprzez migreny i skończywszy na katarze siennym. Niektórzy zwolennicy uważają, że za pomocą akupresury można wyleczyć bardzo poważne, skomplikowane schorzenia. Jedno jest pewne – zanim przystąpimy do zabiegu, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu po poradę.
Podstawowe wskazania do akupresury:
* bóle głowy,
* bóle kręgosłupa,
* bóle reumatyczne,
* nerwobóle,
* bóle mięśniowe,
* zawroty głowy,
* padaczka,
* osłabienie i zanik mięśni,
* wymioty,
* biegunka,
* choroby jelit,
* niestrawność,
* astma,
* zapalnie gardła,
* zapalenie zatok,
* kaszel,
* zapalenie oskrzeli,
* miażdżyca,
* zaburzenia rytmu serca,
* stany zapalne,
* zaburzenia w okresie menopauzy,
* zapalenie rogówki,
* nerwice,
* zaburzenia snu,
* wyczerpanie psychiczne.
Przeciwwskazania do zabiegu:
* łagodne i złośliwe nowotwory,
* ciąża,
* zawał mięśnia sercowego,
* ostre choroby infekcyjne,
* wysoka gorączka,
* zakrzepnięcie tętnicy wieńcowej,
* daleko posunięte wyniszczenie organizmu.
Magiczne miejsca na ciele człowieka
Za pomocą ucisku na określone punkty na ciele człowieka można poprawić stan swojego zdrowia. Wykonując masaż w określonych miejscach wpływamy na organy wewnętrzne organizmu i dzięki temu dodajemy im energii. Punkty te zwane są receptorami i są połączone poprzez układ nerwowy z poszczególnymi narządami ciała. Masaż działający na odpowiednie punkty powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych, które znajdują się w tych miejscach. W ten sposób powstałe impulsy biegną drogami nerwowymi do ośrodkowego układu nerwowego i dochodzą do kory mózgowej, zaś stamtąd do chorego narządu. W ten sposób zmniejszają ból.
Kolejność masowania receptorów:
1. Nerki, przewód moczowy, i pęcherz moczowy – wskutek masażu substancje trujące zostają wydalone.
2. Głowa – stanowi centrum sterujące każdym narządem.
3. Żołądek, jelita, wątroba, trzustka – narządy odtruwające, od nich zależy czy występują produkty regeneracyjne dla każdego narządu.
4. Produkty limfatyczne – dzięki nim następuje rozpad produktów osadowych i przeciwciał.
5. Pozostałe punkty, które są zależne od rodzaju schorzenia.
Technika wykonywania zabiegu
Wyróżnia się 4 metody stosowania akupresury:
1- lekkie pukanie
Metodę stosuje sie u małych dzieci i u osób mających wątłą budowę ciała. Polega ona na tym, że czubkami palców opukuje się określone punkty przez ok. 2-3 minuty.
2- Ucisk palcami
Są to głębokie, okrężne uciski na wyznaczonych punktach ciała.
3- Masaż paznokciami
Metoda ta ma bardzo silne działanie, dlatego nie można jej wykonywać u chudych osób.
4- Masaż drewnianą pałką
Pałka na jednym końcu jest zaokrąglona, a na drugim szpiczasto zakończona. Za jej pomocą masuje się określone miejsca na ciele człowieka.
Każdy receptor powinien być masowany ok 2-3 minut.
Wrażliwe stopy
Szczególną uwagę należy na stopach, na których znajduje się wiele receptorów, mających połączenie z innymi częściami ciała. Należy o nie odpowiednio dbać, przede wszystkim przez:
* moczenie stóp w solach,
* używanie wałku do masażu stóp,
* usuwanie zgrubienia i nagniotki,
* używanie wkładek do butów,
* noszenie wygodne obuwie.
Jakie receptory należy masować przy określonej chorobie?
* Alergia - nadnercze, nerki, przewód moczowy,
* Astma - nadnercze, nerki, pęcherz, płuco
* Bezsenność- głowa,
* Biegunka - żołądek, przewód pokarmowy,
* Choroba krtani - krtań, oskrzela,
* Duszność - płuca, oskrzela, głowa,
* Zapalenie dziąseł - masaż górnej i dolnej szczęki,
* Ból gardła - krtań, migdały, receptory gruczołów limfatycznych,
* Grypa - punkty limfatyczne, śledziona, nos, zatoki,
* Kaszel - masaż oskrzeli, płuc,
* Menstruacja - jajnik, macica, masaż łydek z zewnątrz na obu nogach,
* Migrena - skroń, żołądek,
* Nadciśnienie tętnicze - nerki, przewód moczowy, pęcherz, pień mózgu,
* Omdlenie - serce, nadnercze,
* Reumatyzm - nerki, moczowód, narządy przemiany materii,
* Zapaść - natychmiast serce i nadnercze,
* Zmęczenie - nerki, moczowód, pęcherz
* Żylaki - nerki, moczowód, nadnercze, kręgosłup,
* Angina - krtań, migdały,
* Białaczka - śledziona, migdałki,
* Bóle w ramionach - punkty kolana i barku,
* Hemoroidy - nerki, nadnercze,
* Impotencja – jądra,
* Bóle karku - mięśnie szyi, kręgosłupa, część szyjna i ogonowa,
* Krótkowzroczność - nerki, moczowód, oczy,
* Obrzęk nóg - nerki, pęcherz, serce,
* Osteoporoza - masaż tarczycy,
* Słabe zęby - górna i dolna szczęka.
Wykorzystanie akupresury
Akupresura jest również wykorzystywana przy problemach kobiecych związanych z menstruacją, porodem czy przekwitaniem. Jej główne zadanie to złagodzenie bólu.
Ciąża
W czasie ciąży partner może pomóc swojej partnerce. Należy wtedy zastosować rozcieranie w górę i w dół kanału początkowego pod pępkiem. Pomaga to utrzymać ciążę w przypadku, kiedy występują problemy związane z zajściem w ciążę. Żeby dziecko nie przyszło za wcześnie na świat należy wykonywać ucisk na poziomie miednicy. Podczas porodu powinno się masować w górę wewnętrzną część nogi, od kości skokowej zaczynając od umięśnionego obszaru za kością skokową.
Menopauza
Przy napływach gorąca powinno się masować miejsce między drugim a dużym palcem u nogi, na szerokość dwóch palców w górę stopy od połączenia między palcami. Pomocny jest wtedy także taniec w celu wzmocnienia kości i mięśni. Wykonuje sie także masaż stóp, najlepiej za pomocą drewnianego wałka.
Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego
Żeby złagodzić w tym czasie huśtawkę nastrojów i uczucie napięcia zaleca się masowanie śledziony. Dodatkowo warto wprowadzić do swojej diety pokarmy zawierające duże ilości witaminy B6.
Bolesne miesiączki
Przy dolegliwościach tego typu należy skupić się na dolnej części pleców. Ręce kładziemy na talii i kciukami naciskamy mięśnie idące obok kręgosłupa, zaczynając od talii i przesuwając masaż w dół do bioder. Przy bólach miesiączkowych pomaga także ciepło na plecach, W tym celu przykłada się termoform, który potrafi przynieść odczuwalną ulgę. Jeżeli mamy do czynienia z ciężkimi bólami miesiączkowymi wtedy zaleca się rozcieranie piersi. W celu złagodzenia bólu masuje się także miejsce, gdzie przód uda łączy się z tułowiem, tuż obok sromu.
Powikłania
Przy wykonywaniu nadmiernej i nieumiejętnej akupresury, w szczególności u osób wrażliwych, mogą się doprowadzić negatywne objawy takie jak biegunka, wymioty czy kołatanie serca.
Akupresura to bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Zalecana jest dla każdego, kto dba o swoje zdrowie i chce walczyć z bólem, ograniczając przy tym stosowanie środków przeciwbólowych.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Barbarax
Moderator
Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 19:42, 16 Paź 2010 Temat postu: |
|
|
Refleksoterapia, czyli akupresura stóp
Akupresura, rodzaj masażu punktowego, polega na masowaniu i uciskaniu różnych unerwionych punktów – receptorów, refleksów – znajdujących się na naszym ciele. Jak wynika z zachowanych historycznych przekazów, akupresurę stosowano już w starożytnym Egipcie, Azji i Południowej Ameryce. Akupresura stóp, zwana także refleksoterapią, pochodzi z początków XX wieku.
Jak w lustrze
Na ciele człowieka – m.in. w małżowinach usznych, na dłoniach i stopach, na twarzy – rozmieszczone są tzw. strefy refleksyjne, odzwierciedlające wszystkie narządy wewnętrzne. Najważniejsze zgrupowania stref znajdują się w stopach – w podeszwie stopy umiejscowione są zakończenia ponad 7000 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem, a równocześnie z wszystkimi częściami ciała.
Impulsy wywoływane odpowiednim masażem stóp przesyłane są do wszystkich obszarów ciała i mózgu.
Masaż stref refleksyjnych powoduje lepszy przepływ krwi i bioenergii do organu, z którym masowana strefa jest powiązana, wyzwala energię życiową i aktywizuje siły witalne, wzmacniając tym samym siły obronne organizmu.
„Chodzenie” kciukiem
Masaż refleksów na stopach polega na „chodzeniu” kciukiem i innymi palcami (niektórzy terapeuci do uciskania konkretnych punktów wykorzystują także łokcie, kolana albo stopy) z jednostajną siłą ucisku, jednak pod zmiennym kątem działania, przechodząc w kolejności miejsca zdrowe, chore i na powrót miejsca zdrowe. Masaż profilaktyczny polega na dokładnym „przejściu” terapeutycznym całej stopy.
Wybrane miejsca na powierzchni skóry powinny być intensywnie pocierane, a ułatwi to wcześniejsze posmarowanie tych miejsc kremem. Masowanie należy rozpocząć łagodnie, a ucisk zwiększać stopniowo. Strefy refleksyjne można masować opuszką kciuka bądź kostką zgiętego palca.
Prawidłowy masaż powinien trwać kilka (ok. 5) minut i być powtarzany codziennie na obu stopach.
Co mówią stopy?
W przypadku zdrowego organizmu masowana stopa nie daje bolesnych odczuć. Gdy naciskany punkt jest nadwrażliwy na dotyk to dowód, że dany narząd źle funkcjonuje. Jeśli zauważymy zmiany wizualne (odmienny kolor naskórka, zrogowacenia) lub masując, trafimy na fragmenty stopy sprawiający ból, sygnalizuje nam to występowanie schorzenia.
Po kolei
Decydując się na refleksoterapię profilaktyczną należy pamiętać, że masaże muszą być wykonywane w ściśle określonej kolejności. Najpierw należy poddawać masażom receptory nerek, moczowodu i pęcherza (co pomaga rozpuszczać i usuwać z krwiobiegu zanieczyszczenia), następnie strefę głowy, w dalszej kolejności żołądka, jelit, wątroby i trzustki (organów, w których następuje odtruwanie i przemiana materii).
Dopiero potem można przystąpić do masażu następnych stref.
„Wymasować” dolegliwości
Masaż powierzchni stopy ma zastosowanie we wspomaganiu leczenia ponad 200 chorób i dolegliwości, są wśród nich m.in.:
– niepokoje. Pomocne jest delikatne głaskanie i naciskanie opuszką kciuka stref odpowiadających splotowi słonecznemu, nerkom i nadnerczom,
– bóle pleców. Masaż powinien rozpocząć się od stymulacji obszarów związanych z barkami, następnie kciuk przesuwany jest w stronę pięt wzdłuż strefy kręgosłupa,
– ból głowy. Masaż powinien na początku objąć strefy odpowiadające głowie i szyi, następnie obszary związane z jelitem cienkim i kręgosłupem. Masowane powinny być obie stopy, najpierw prawa, a następnie lewa,
– przeziębienia. Najpierw rozmasowana powinna być strefa głowy. Następnie należy stymulować strefy odpowiadające organom związanym z dolegliwością: klatka piersiowa, nos, gardło itp. W przypadku gorączki wskazane jest rozmasowanie obszaru odpowiadającego przysadce mózgowej,
– niestrawność. Masaż powinien być skoncentrowany wokół strefy żołądka, jelit, przepony oraz splotu słonecznego.
Która strefa za co odpowiada?
Refleksy rozmieszczone na odpowiednich częściach stóp odzwierciedlają konkretne „rejony” ciała. I tak:
– palce odpowiadają strefom głowy i szyi (głowa, mózg, oczy, nos, zęby itd.)
– miękkie umięśnione wzgórki związane są z płucami, klatką piersiową i barkami
– obszar od wzgórka do środka łuku stopy odzwierciedla fragment od przepony do talii
– część od środka łuku do początku pięt odpowiada talii wraz z rejonem miednicy
– pięty związane są z prawą stroną miednicy i odpowiadają nerwowi kulszowemu
– łuk wewnętrzny stopy przedstawia krzywiznę kręgosłupa
– zewnętrzna część stóp – odpowiada ramionom, barkom, biodrom, nogom, kolanom i dolnej części kręgosłupa
– kostki – związane są z obszarem miednicy i organami rozrodczymi.
Jak pogotowie
Akupresura bywa bardzo często wykorzystywana jako środek przeciwbólowy. Dwa główne punkty, których masowanie likwiduje albo przynajmniej zdecydowanie łagodzi ból, znajdują się na każdej nodze, w zagłębieniu między zewnętrzną kostką a piętą, dwa następne na obu łydkach.
Znając refleksyjną „mapę” stopy, masując konkretne miejsca na stopie, można poskromić m.in. bóle kręgosłupa, zębów (także ból po ekstrakcji), nerwoból międzyżebrowy i nerwu trójdzielnego. Akupresura stóp jest więc swoistą formą znieczulenia.
Ewa Dębicka
***
Elementarz
Pierwszy podręcznik akupunktury i akupresury – dwóch pokrewnych metod profilaktyczno-leczniczych, powstał w roku 50 naszej ery i był dziełem lekarzy chińskich.
Na wszelki wypadek
W Chinach i Japonii akupresurę stosuje się nie tylko w przypadku bólu, ale także w celach zapobiegawczych, aby uchronić się przed dolegliwościami i chorobami.
Kiedy nie?
Przeciwwskazaniami do stosowania refleksoterapii są rozległe skaleczenia skóry, ciąża, ciężkie choroby układu krążenia lub inne choroby związane z niewydolnością serca. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są także nowotwory, choroby zakaźne, choroby psychiczne, zmiany skórne i żylaki.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
arturo
Dołączył: 28 Sty 2011
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 18:34, 28 Sty 2011 Temat postu: |
|
|
odnosnie refleksoterapii to musz przyznac ze jest to dosyc ciekawy temat.
Sam sie zdziwiliem na ile chorob zabieg ten wplywa pozytywnie np:
Bóle głowy i migreny;
Dolegliwości związane z menstruacją, upławy;
Zaburzenia hormonalne, mięśniaki, obrzęki;
Dolegliwości w czasie ciąży, zatrucie ciążowe;
Choroby dróg oddechowych, astmę;
Moj specjalista z firmy Chanta'l Wlodzimierz Tylman zawsze stara sie dobrac takie punkty na stopach aby bol szybko mijal.
polecam
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|